Güncel Haberler

Bakan Bolat: Türkiye-AB yüksek düzeyli ticaret diyaloğu sürecek

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) arasında Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu Toplantıları'nın sürdürülmesi kararı alındığını söyledi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Brüksel'de düzenlenen ilk Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu Toplantısı bitiminde basına açıklamalarda bulundu.

"Bugün Türkiye ve AB ilişkileri açısından çok önemli bir gün oldu" diyen Bolat, görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini belirtti.

Bakan Bolat, Türkiye ve AB Yüksek Düzeyli Ticaret Diyaloğu'nun ilk toplantısını Brüksel'de gerçekleştirmiş olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduğunu kaydederek, "Yeni kurulan bu diyalog mekanizmasının Türkiye-AB ilişkilerinde bir kilometre taşı olacağına, yeni bir dönem açacağına ve mevcut ticari ortaklığımızın geliştirilmesinde kritik rol oynayacağına inanıyoruz" diye konuştu.

 

Bugün yaklaşık 6 saat süren toplantılar yaptıklarını aktaran Bolat, AB yetkilileriyle mutabakata varılan yol haritası çerçevesinde ikili ticaret konularını ve işbirliği alanlarını ele aldıklarını vurguladı.

Ticari konularda ilerleme sağlandı

Bolat, Türkiye ile AB arasında yeni, yapıcı ve olumlu bir gündeme odaklandıklarına işaret ederek, "Samimi bağlılığımız ve işbirliği odaklı çabalarımız sayesinde, ticari engellerin aşılmasında, yeşil ve dijital dönüşüm konusunda işbirliğimizi derinleştirmede kayda değer ilerleme kaydettik" dedi.

Teknik ekiplerin daha önce üst düzey ticaret çalışma grubunda belirli konular hakkında kapsamlı fikir alışverişinde bulunduğunu anımsatan Bolat, "Bu süreç, daha yakın işbirliğinin hem Türkiye hem de AB açısından ne kadar faydalı olabileceğini gösterdi" değerlendirmesinde bulundu.

Bolat, "Bugün bu çabalarımızın meyvelerini almanın mutluluğunu yaşıyoruz ve ortak işbirliğimizin iş dünyamıza önemli faydalar sağladığını görüyoruz" diye konuştu.

Gümrük Birliği katkı sağladı

Toplantıda, Türkiye-AB ilişkilerinin ve Gümrük Birliği'nin bağları güçlendirmedeki önemini gördüklerini dile getiren Bolat, "Gümrük Birliği, Türkiye'nin sanayi altyapısının kalitesinin artmasına ve Türk ürünlerinin küresel pazarlarda rekabet edebilirliğine katkıda bulunmuştur. Türkiye, Avrupa'ya çok yakın bir üretim üssü haline geldi ve nitelikli iş gücüyle küresel tedarik zincirlerine iyi entegre oldu." ifadelerini kullandı.

 

Bolat, Türkiye-AB arasında toplam yıllık 205 milyar avroluk ticaret hacmi bulunduğunu, Türkiye'nin AB tedarik zincirlerine yakınlığının ve entegrasyonunun AB'nin küresel ölçekte rekabet gücünü de güvence altına aldığını belirtti.

Gümrük Birliği güncellenmeli

Gümrük Birliği'nin günün uluslararası ticaret gerçekleri doğrultusunda modernleştirilmesinin karşılıklı ekonomik güvenliği geliştireceğini, karşılıklı değer zincirlerinin rekabet gücünü ve dayanıklılığını artıracağını anlatan Bolat, "Mevcut hali itibarıyla Gümrük Birliği, kapsamlı ve sağlam ortaklığımızın tam potansiyelini yansıtmada başarısız oluyor." tespitinde bulundu.

Bakan Bolat, Gümrük Birliği'nin mevcut durumda dijital ticaret, hizmet ticareti, yatırımlar ve kamu alımları gibi küresel ekonomisinin önemli yönlerini kapsamadığını hatırlatarak, "Gümrük Birliği'ni güncellemenin ekonomik büyümeyi teşvik etmesi, verimliliği artırması, Türkiye ile AB arasındaki ekonomik bağları güçlendirmesi nedeniyle her iki taraf için de yararlı ve gerekli olduğuna inanıyoruz." ifadelerini kullandı

 

Toplantıda, Türk vatandaşlarının karşılaştığı vize zorluklarını da ele aldıklarını bildiren Bolat, vize kolaylaştırma, kara yolu taşımacılığı sınırları gibi meselelerin de görüşüldüğünü dile getirdi.

Bakan Bolat, "Bu üst düzey toplantıları yılda bir kez gerçekleştireceğiz. Dombrovskis ve AB tarafını ikinci toplantı için Türkiye'ye davet ettik. Ayrıca, yılda iki defa üst düzey ticaret çalışma grubu toplantıları yapacağız. Bu toplantıların ilki bu yıl bitmeden gerçekleştirilecek" dedi.

"Daha fazla doğrudan yabancı yatırım gelmesini umuyoruz"

Bir gazetecinin Çinli BYD firması ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan Türkiye'de yatırıma yönelik anlaşma hakkındaki sorusu üzerine Bakan Bolat, "Ülkemizde elektrikli otomobillere daha fazla doğrudan yabancı yatırım gelmesini umuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Ticarette uluslararası kurallar bulunduğunu anımsatan Bolat, damping ve sübvansiyon uygulamaları ile yerli sanayilere büyük zarar verilmesini önleme amaçlı koruma tedbirlerinin devlet tarafından alınmasına imkan sağlayan Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kuralları bulunduğunu kaydetti.

 

Bolat, Türkiye'nin sübvansiyonlu elektrikli otomobillerin Türk pazarına girmesi nedeniyle 2022 sonunda Çin'den gelen elektrikli otomobillere yüzde 40 oranında ek gümrük vergisi uyguladığını hatırlattı.

Çin firmaları AB'ye de yatırım yapıyor

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis de AB'nin şu anda Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere yönelik anti sübvansiyon soruşturması yürüttüğünü ve geçici tedbirler uyguladığını anımsattı.

"Çinli elektrikli araç üreticilerinin AB ülkelerindeki bazı yatırımlara yönelik duyuruları var." diyen Dombrovskis, AB'nin bu alanda yeni yatırımlara açık olduğunu ifade etti.

Dombrovskis, "Bugünkü görüşmelerin başarısını göz önünde bulundurarak Bakan Bolat'la bu ikili ticari diyalogları yıllık olarak gerçekleştirmekte anlaştık" diye konuştu.

 

 

Kaynak: 

Sosyal Medya Hesaplarımız

Abone Ol

Reklam

Mağazamızda verilen tüm servisler KONYA GIAD firmamıza aittir ve firmamız tarafından işletilir.
Firmamız, çeşitli amaçlarla kişisel veriler toplayabilir. Aşağıda, toplanan kişisel verilerin nasıl ve ne şekilde toplandığı, bu verilerin nasıl ve ne şekilde korunduğu belirtilmiştir.
Üyelik veya Mağazamız üzerindeki çeşitli form ve anketlerin doldurulması suretiyle üyelerin kendileriyle ilgili bir takım kişisel bilgileri (isim-soy isim, firma bilgileri, telefon, adres veya e-posta adresleri gibi) Mağazamız tarafından işin doğası gereği toplanmaktadır.
Firmamız bazı dönemlerde müşterilerine ve üyelerine kampanya bilgileri, yeni ürünler hakkında bilgiler, promosyon teklifleri gönderebilir. Üyelerimiz bu gibi bilgileri alıp almama konusunda her türlü seçimi üye olurken yapabilir, sonrasında üye girişi yaptıktan sonra hesap bilgileri bölümünden bu seçimi değiştirilebilir ya da kendisine gelen bilgilendirme iletisindeki linkle bildirim yapabilir.
Mağazamız üzerinden veya eposta ile gerçekleştirilen onay sürecinde, üyelerimiz tarafından mağazamıza elektronik ortamdan iletilen kişisel bilgiler, Üyelerimiz ile yaptığımız "Kullanıcı Sözleşmesi" ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında üçüncü kişilere açıklanmayacaktır.
Sistemle ilgili sorunların tanımlanması ve verilen hizmet ile ilgili çıkabilecek sorunların veya uyuşmazlıkların hızla çözülmesi için, Firmamız, üyelerinin IP adresini kaydetmekte ve bunu kullanmaktadır. IP adresleri, kullanıcıları genel bir şekilde tanımlamak ve kapsamlı demografik bilgi toplamak amacıyla da kullanılabilir.
Firmamız, Üyelik Sözleşmesi ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, talep edilen bilgileri kendisi veya işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından doğrudan pazarlama yapmak amacıyla kullanabilir.  Kişisel bilgiler, gerektiğinde kullanıcıyla temas kurmak için de kullanılabilir. Firmamız tarafından talep edilen bilgiler veya kullanıcı tarafından sağlanan bilgiler veya Mağazamız üzerinden yapılan işlemlerle ilgili bilgiler; Firmamız ve işbirliği içinde olduğu kişiler tarafından, "Üyelik Sözleşmesi" ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında da, üyelerimizin kimliği ifşa edilmeden çeşitli istatistiksel değerlendirmeler, veri tabanı oluşturma ve pazar araştırmalarında kullanılabilir.
Firmamız, gizli bilgileri kesinlikle özel ve gizli tutmayı, bunu bir sır saklama yükümü olarak addetmeyi ve gizliliğin sağlanması ve sürdürülmesi, gizli bilginin tamamının veya herhangi bir kısmının kamu alanına girmesini veya yetkisiz kullanımını veya üçüncü bir kişiye ifşasını önlemek için gerekli tüm tedbirleri almayı ve gerekli özeni göstermeyi taahhüt etmektedir. 
KREDİ KARTI GÜVENLİĞİ
Firmamız, alışveriş sitelerimizden alışveriş yapan kredi kartı sahiplerinin güvenliğini ilk planda tutmaktadır. Kredi kartı bilgileriniz hiçbir şekilde sistemimizde saklanmamaktadır.
İşlemler sürecine girdiğinizde güvenli bir sitede olduğunuzu anlamak için dikkat etmeniz gereken iki şey vardır. Bunlardan biri tarayıcınızın en alt satırında bulunan bir anahtar ya da kilit simgesidir. Bu güvenli bir internet sayfasında olduğunuzu gösterir ve her türlü bilgileriniz şifrelenerek korunur. Bu bilgiler, ancak satış işlemleri sürecine bağlı olarak ve verdiğiniz talimat istikametinde kullanılır. Alışveriş sırasında kullanılan kredi kartı ile ilgili bilgiler alışveriş sitelerimizden bağımsız olarak 128 bit SSL (Secure Sockets Layer) protokolü ile şifrelenip sorgulanmak üzere ilgili bankaya ulaştırılır. Kartın kullanılabilirliği onaylandığı takdirde alışverişe devam edilir. Kartla ilgili hiçbir bilgi tarafımızdan görüntülenemediğinden ve kaydedilmediğinden, üçüncü şahısların herhangi bir koşulda bu bilgileri ele geçirmesi engellenmiş olur.
Online olarak kredi kartı ile verilen siparişlerin ödeme/fatura/teslimat adresi bilgilerinin güvenilirliği firmamız tarafından Kredi Kartları Dolandırıcılığı'na karşı denetlenmektedir. Bu yüzden, alışveriş sitelerimizden ilk defa sipariş veren müşterilerin siparişlerinin tedarik ve teslimat aşamasına gelebilmesi için öncelikle finansal ve adres/telefon bilgilerinin doğruluğunun onaylanması gereklidir.
Üye olurken verdiğiniz tüm bilgilere sadece siz ulaşabilir ve siz değiştirebilirsiniz. Üye giriş bilgilerinizi güvenli koruduğunuz takdirde başkalarının sizinle ilgili bilgilere ulaşması ve bunları değiştirmesi mümkün değildir. Bu amaçla, üyelik işlemleri sırasında 128 bit SSL güvenlik alanı içinde hareket edilir. Bu sistem kırılması mümkün olmayan bir uluslararası bir şifreleme standardıdır.
Bilgi hattı veya müşteri hizmetleri servisi bulunan ve açık adres ve telefon bilgilerinin belirtildiği İnternet alışveriş siteleri günümüzde daha fazla tercih edilmektedir. Bu sayede aklınıza takılan bütün konular hakkında detaylı bilgi alabilir, online alışveriş hizmeti sağlayan firmanın güvenirliği konusunda daha sağlıklı bilgi edinebilirsiniz.
Not:İnternet alışveriş sitelerinde firmanın açık adresinin ve telefonun yer almasına dikkat edilmesini tavsiye ediyoruz. Alışveriş yapacaksanız alışverişinizi yapmadan ürünü aldığınız mağazanın bütün telefon / adres bilgilerini not edin. Eğer güvenmiyorsanız alışverişten önce telefon ederek teyit edin. Firmamıza ait tüm online alışveriş sitelerimizde firmamıza dair tüm bilgiler ve firma yeri belirtilmiştir.
MAİL ORDER KREDİ KART BİLGİLERİ GÜVENLİĞİ
 
 Sipariş ettiğiniz ürünlerin bedeli karşılığında bize göndereceğiniz tarafınızdan onaylı mail-order formu bedeli dışında herhangi bir bedelin kartınızdan çekilmesi halinde doğal olarak bankaya itiraz edebilir ve bu tutarın ödenmesini engelleyebileceğiniz için bir risk oluşturmamaktadır. 
ÜÇÜNCÜ TARAF WEB SİTELERİ VE UYGULAMALAR
Mağazamız, web sitesi dâhilinde başka sitelere link verebilir. Firmamız, bu linkler vasıtasıyla erişilen sitelerin gizlilik uygulamaları ve içeriklerine yönelik herhangi bir sorumluluk taşımamaktadır. Firmamıza ait sitede yayınlanan reklamlar, reklamcılık yapan iş ortaklarımız aracılığı ile kullanıcılarımıza dağıtılır. İş bu sözleşmedeki Gizlilik Politikası Prensipleri, sadece Mağazamızın kullanımına ilişkindir, üçüncü taraf web sitelerini kapsamaz.
İSTİSNAİ HALLER
Aşağıda belirtilen sınırlı hallerde Firmamız, işbu "Gizlilik Politikası" hükümleri dışında kullanıcılara ait bilgileri üçüncü kişilere açıklayabilir. Bu durumlar sınırlı sayıda olmak üzere;
Kanun, Kanun Hükmünde Kararname, Yönetmelik v.b. yetkili hukuki otorite tarafından çıkarılan ve yürürlülükte olan hukuk kurallarının getirdiği zorunluluklara uymak;
Mağazamızın kullanıcılarla akdettiği "Üyelik Sözleşmesi"'nin ve diğer sözleşmelerin gereklerini yerine getirmek ve bunları uygulamaya koymak amacıyla;
Yetkili idari ve adli otorite tarafından usulüne göre yürütülen bir araştırma veya soruşturmanın yürütümü amacıyla kullanıcılarla ilgili bilgi talep edilmesi;
Kullanıcıların hakları veya güvenliklerini korumak için bilgi vermenin gerekli olduğu hallerdir. 
E-POSTA GÜVENLİĞİ
Mağazamızın Müşteri Hizmetleri’ne, herhangi bir siparişinizle ilgili olarak göndereceğiniz e-postalarda, asla kredi kartı numaranızı veya şifrelerinizi yazmayınız. E-postalarda yer alan bilgiler üçüncü şahıslar tarafından görülebilir. Firmamız e-postalarınızdan aktarılan bilgilerin güvenliğini hiçbir koşulda garanti edemez.
TARAYICI ÇEREZLERİ
Firmamız, mağazamızı ziyaret eden kullanıcılar ve kullanıcıların web sitesini kullanımı hakkındaki bilgileri teknik bir iletişim dosyası (Çerez-Cookie) kullanarak elde edebilir. Bahsi geçen teknik iletişim dosyaları, ana bellekte saklanmak üzere bir internet sitesinin kullanıcının tarayıcısına (browser) gönderdiği küçük metin dosyalarıdır. Teknik iletişim dosyası site hakkında durum ve tercihleri saklayarak İnternet'in kullanımını kolaylaştırır.
Teknik iletişim dosyası,  siteyi kaç kişinin ziyaret ettiğini, bir kişinin siteyi hangi amaçla, kaç kez ziyaret ettiğini ve ne kadar sitede kaldıkları hakkında istatistiksel bilgileri elde etmeye ve kullanıcılar için özel tasarlanmış kullanıcı sayfalarından  dinamik olarak reklam ve içerik üretilmesine yardımcı olur. Teknik iletişim dosyası, ana bellekte veya e-postanızdan veri veya başkaca herhangi bir kişisel bilgi almak için tasarlanmamıştır. Tarayıcıların pek çoğu başta teknik iletişim dosyasını kabul eder biçimde tasarlanmıştır ancak kullanıcılar dilerse teknik iletişim dosyasının gelmemesi veya teknik iletişim dosyasının gönderildiğinde uyarı verilmesini sağlayacak biçimde ayarları değiştirebilirler.
Firmamız, işbu "Gizlilik Politikası" hükümlerini dilediği zaman sitede yayınlamak veya kullanıcılara elektronik posta göndermek veya sitesinde yayınlamak suretiyle değiştirebilir. Gizlilik Politikası hükümleri değiştiği takdirde, yayınlandığı tarihte yürürlük kazanır.
Gizlilik politikamız ile ilgili her türlü soru ve önerileriniz için bilgi@konyagiad.org.tr adresine e-mail gönderebilirsiniz. Firmamız’a ait aşağıdaki iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.
Firma Ünvanı : KONYA GIAD
Adres :Karatay/KONYA
Eposta : bilgi@konyagiad.org.tr